EMU Faculty of Architecture   Facebook   Instagram   Youtube   Email

Studio Fuksas

M FUKSAS

Massimiliano Fuksas

D FUKSAS

Doriana Fuksas

 

Architects, Italy

Studio Fuksas, led by Massimiliano and Doriana Fuksas, is one of the most outstanding international architectural firm in the world.

Over the past 40 years, the company has developed an innovative approach through a strikingly wide variety of projects, ranging from urban interventions to airports, from museums to cultural centers and spaces for music, from convention centers to offices, from interiors to private houses and design collections.

With headquarters in Rome, Paris and Shenzhen, the practice has an international reputation and has completed more than 600 projects in Europe, Africa, America, Asia and Australia, receiving numerous international award.

From large to small scale, the holistic approach of Studio Fuksas allows to devise completely integrated design solutions. With a cosmopolitan team, the practice design by researching and challenging, by simply asking the right questions.

 

TR: Massimiliano ve Doriana Fuksas liderliğindeki Studio Fuksas, dünyanın en önemli uluslararası mimarlık firmalarından biridir.

Geçtiğimiz 40 yıl boyunca şirket kentsel müdahalelerden havalimanlarına, müzelerden kültür merkezlerine ve müzik için mekanlara, kongre merkezlerinden ofislere, iç mekanlardan özel evlere ve tasarım koleksiyonlarına kadar uzanan çok çeşitli projelerle yenilikçi bir yaklaşım geliştirmiştir.

Roma, Paris ve Shenzhen'de merkezleri bulunan uluslararası üne sahip şirket Avrupa, Afrika, Amerika, Asya ve Avustralya'da 600'den fazla proje tamamlamış ve sayısız uluslararası ödül almıştır.

Studio Fuksas'ın bütünsel yaklaşımı bütün ölçeklerde entegre tasarım çözümleri tasarlamaya olanak tanımaktadır. Şirket kozmopolit bir takımla, araştırma ve çabayla; ve yalnızca doğru soruları sormakla tasarım yapmaktadır.

© 2017 Faculty of Architecture | Eastern Mediterranean University. All Rights Reserved.